Walburgiskerk en Librije Zutphen
Kerkhof 3, 7201 DM Zutphen
|
Tel: +31 575 544 526
|
Toon op kaart
Over de Walburgiskerk
De Walburgiskerk is de grote kerk aan het ’s Gravenhof in Zutphen. De oudste delen van de kerk dateren uit de elfde eeuw. De kerk bevat nog vele muurschilderingen. Tot 1591 was de Walburgiskerk een kapittelkerk. Na de reformatie was het de hoofdkerk van de hervormde gemeente.
Schatten in de Walburgiskerk
De Walburgiskerk herbergt vele schatten, waaronder een kaarsenkroon uit 1395, een koperen doopvont uit 1527, de unieke middeleeuwse kettingbibliotheek de Librije uit 1564, een sculptuur van God de Vader, die bijna 500 jaar als fundering gediend heeft en nu weer terug op zijn plek is, en het Henrick Baderorgel uit 1643. Dit orgel wordt gerekend tot de top 5 orgels van ons land.
800 jaar bouwgeschiedenis
In de dertiende eeuw werd de kerk verbouwd in Keulse Romano-Gothiek. Het koor en de transepten werden overwelfd en het schip werd nieuw gebouwd. In de veertiende eeuw werden kooromgang en Raadskapel toegevoegd. In de vijftiende eeuw werden eerst de zijschepen en later de dwarskapellen gebouwd. Tenslotte ontstond aan de noordzijde het Mariaportaal. In de zestiende eeuw (1561) werd de Librije toegevoegd. Vanaf 1591 wordt de reformatie ingevoerd en is de kerk protestants. In 1637 kreeg de toren de huidige barokke spits. De kerk is eind negentiende eeuw ingrijpend gerestaureerd onder leiding van de neogotische architect P.J.H. Cuypers. Na de Tweede Wereldoorlog is de oorlogsschade hersteld. De barokke spits is na de torenbrand van 1948 opnieuw opgebouwd. Tussen 1970 tot 1998 is de kerk opnieuw gerestaureerd. In 2016 droeg de Protestantse Gemeente Zutphen de kerk over aan de Stichting Oude Gelderse Kerken. Om een sluitende en voor het onderhoud van de kerk lonende exploitatie te verkrijgen is toen de Stichting Walburgiskerk Zutphen opgericht.
Rondleidingen Walburgiskerk en Librije
Elk half uur start er een rondleiding. Onder leiding van een gids krijgt u dan een rondleiding van ongeveer 40 minuten door de kerk en Librije. Per rondleiding geldt een maximum van 8 bezoekers. U kunt hiervoor niet vooraf reserveren, de baliemedewerker kijkt hoe laat u met de eerstvolgende rondleiding mee kan. Tip: kom in het begin van de dag en niet op het laatste moment om teleurstelling te voorkomen.
Openingstijden Toren
Op verschillende dagen in het jaar is de toren toegankelijk. Dit is doorgaans tijdens de schoolvakanties op donderdag, vrijdag en zaterdag. Zodra bekend is op welke dagen de toren open is, zal dat op onze website genoteerd staan. Op die dagen staan de torengidsen voor u klaar om u alles vertellen over de geschiedenis van de toren. Hou er rekening mee voor uw komst dat openstelling van de toren afhankelijk is van de weersomstandigheden.
Foto's: Tim Wengelaar
Reserveringsaanvraag
Tentoonstellingen, evenementen en activiteiten
Item not available since: 07-05-2020 - 10:46:23